Výstava "Nástin smíru": Návštěvní kniha

Tato Návštěvní kniha je určena těm, co výstavu již viděli. Pokud stále návštěvu pouze plánujete, prosím přejděte spíše na stránku o výstavní činnosti. Naleznete tam i odůvodnění záměru, proč jsem výstavu vlastně pořádal a také informace, které můžete poslat svým známým a kamarádům.

Nebo, že jste již mou výstavu opravdu shlédli? Pak Vám děkuji za návštěvu! A líbila se Vám? Který fotopříběh Vás nejvíce zaujal? A uhodli jste již mou hádanku, kterou jsem pro Vás nachystal?

Potřebuji slyšet zda a co vlastně se líbí, co lidi zajímá. Každá zpětná vazba je pro autora klíčová! Prosím ohodnoťte tedy výstavu, sdělte mi třeba svůj názor v komentáři dole pod stránkou, nebo přímo pošlete Email na adresu uvedenou v záhlaví. Děkuji předem.

Jiří Švábík

Nástin smíru – pozvánka :

PozvánkaDUO_1

Nástin smíru – zdůvodnění :

Pocit výjimečnosti, představa vlastní jedinečnosti, názor že svět je jen místem pro uspokojování svrchovaných zájmů a potřeb individua, to vše jsou přirozené produkty rané fáze procesu sebeuvědomování. Dle základních přírodních zákonů se organismy snaží přežít, zbohatnout, rozmnožit se. Uspokojení vlastních potřeb je primární, zájmy druhých se respektují nanejvýše jsou-li silněji prosazované. Slabí jsou ignorování, jejich apel je stavěn na roveň otravnému Mušímu bzukotu. Morálka silných ospravedlňuje a hájí jen zájmy silných. Surově potlačuje, zabíjí, ač se přitom mluví třeba o rovných šancích, nebo o nevyhnutelnosti přirozeného výběru.

I člověk se tak k slabším chová. Kupříkladu početní zástupci třídy Hmyzu jsou pro nás lidi tradičně tím slabým, života nepotřebným, tím bez ceny, bez hodnoty. Otravnými, nehezkými tvory bez práva na život, bez potřeby soucitu. Něčím, co máme obvykle za škůdce, za otravnou bodavou chásku, co nám slouží nanejvýše někdy za potravu, a pokud je nazveme užitečnými – pak jen pomáhá-li jejich životní způsob náhodou uspokojovat zájmy člověka. Hmyzí jednotlivce i celé druhy dosud můžeme zneužít, zabít a vyhladit bez výčitek, bez lítosti, bez morálního odsudku.

Člověk moudrý je ale přece více než zvěř! Přemáhá se, bojuje s vlastní sobeckou, primitivní přirozeností. V respektu k druhým, byť slabším, je síla lidského ducha. V tom je skryt nejvyšší cit i inteligence, je v tom sama moudrost i podstata lidskosti. Hledejme proto pochopení, rovnováhu, smír i s těmi nejmenšími a nejslabšími. Poznejme přírodní souvislosti, neměřme právo na život těch druhých, překonejme ostudné historické období třídění organismů na škodlivé a užitečné. Zbavme se nesprávných zaužívaných schémat, přestaňme nálepkovat dle vlastních zájmů. Mějme zodpovědnost za své činy. Zodpovědnost silných vůči slabým, zodpovědnost moudrých, zodpovědnost usmířených.

Dnes přece již člověk onen přirozený boj druhů na svém teritoriu vyhrál! Přesto dál kolem sebe dupe coby malé dítě. Zabíjí, likviduje, dobývá. Relativně tím bohatne, avšak ničí zároveň stabilitu přírodního systému. Příroda ztrácí na pestrosti, člověk tím však také chudne. Vítězství civilizace na bojišti zvaném planeta Země, nad Přírodou zesláblou, vypleněnou – je vítězstvím Pyrrhovým.

Vyzývám proto ke smíru. Spějme ke smíru poučenému, ke smíru silného se slabým, ke smíru umožňujícím oběma stranám žít za klidu zbraní. Ke smíru vzájemné prospěšnosti.

Nevědomý svých činů nelituje, nemůže prohlédnout, pochopit, změnit se. Ke smíru s Přírodou vede tedy jen cesta poznání. Rád bych k tomuto pochopení přispěl svou činností publikační, přednáškovou a výstavní. Třeba to nakonec přivede mne i Vás blíže ke kýžené rovnováze, ke smíru se sebou samými.

Jiří Švábík

Zanechat odpověď

Vyplňte detaily níže nebo klikněte na ikonu pro přihlášení:

Logo WordPress.com

Komentujete pomocí vašeho WordPress.com účtu. Odhlásit /  Změnit )

Google photo

Komentujete pomocí vašeho Google účtu. Odhlásit /  Změnit )

Twitter picture

Komentujete pomocí vašeho Twitter účtu. Odhlásit /  Změnit )

Facebook photo

Komentujete pomocí vašeho Facebook účtu. Odhlásit /  Změnit )

Připojování k %s