Výstavní činnost

Vítám vás na stránce věnované výstavní činnosti. Výstavami prezentuji vlastně totéž, co naleznete i na SvabBlogu – tedy jakési fotopříběhy, dokumentující krásu světa Hmyzu. Pro některé mé věrné čtenáře by proto výstavy mohly být jen rekapitulací. Jinou, obrazovou formou na papíře se opravdu snažím oslovit spíše ty, co buď zatím internetu neholdují, nebo na tento Blog prostě jen nenarazili. Věřím ale, že tisková prezentace není jen duplicitní, je také novým způsobem, jak na práci zde na internetu navázat a dále ji rozšířit.

Výstava „Nástin smíru“

(Pokud jste již tuto výstavu shlédli, prosím přejděte na její Návštěvní knihu.)

PozvánkaDUO_1

 

Nástin smíru – zdůvodnění :

Pocit výjimečnosti, představa vlastní jedinečnosti, názor že svět je jen místem pro uspokojování svrchovaných zájmů a potřeb individua, to vše jsou přirozené produkty rané fáze procesu sebeuvědomování. Dle základních přírodních zákonů se organismy snaží přežít, zbohatnout, rozmnožit se. Uspokojení vlastních potřeb je primární, zájmy druhých se respektují nanejvýše jsou-li silněji prosazované. Slabí jsou ignorování, jejich apel je stavěn na roveň otravnému Mušímu bzukotu. Morálka silných ospravedlňuje a hájí jen zájmy silných. Surově potlačuje, zabíjí, ač se přitom mluví třeba o rovných šancích, nebo o nevyhnutelnosti přirozeného výběru.

I člověk se tak k slabším chová. Kupříkladu početní zástupci třídy Hmyzu jsou pro nás lidi tradičně tím slabým, života nepotřebným, tím bez ceny, bez hodnoty. Otravnými, nehezkými tvory bez práva na život, bez potřeby soucitu. Něčím, co máme obvykle za škůdce, za otravnou bodavou chásku, co nám slouží nanejvýše někdy za potravu, a pokud je nazveme užitečnými – pak jen pomáhá-li jejich životní způsob náhodou uspokojovat zájmy člověka. Hmyzí jednotlivce i celé druhy dosud můžeme zneužít, zabít a vyhladit bez výčitek, bez lítosti, bez morálního odsudku.

Člověk moudrý je ale přece více než zvěř! Přemáhá se, bojuje s vlastní sobeckou, primitivní přirozeností. V respektu k druhým, byť slabším, je síla lidského ducha. V tom je skryt nejvyšší cit i inteligence, je v tom sama moudrost i podstata lidskosti. Hledejme proto pochopení, rovnováhu, smír i s těmi nejmenšími a nejslabšími. Poznejme přírodní souvislosti, neměřme právo na život těch druhých, překonejme ostudné historické období třídění organismů na škodlivé a užitečné. Zbavme se nesprávných zaužívaných schémat, přestaňme nálepkovat dle vlastních zájmů. Mějme zodpovědnost za své činy. Zodpovědnost silných vůči slabým, zodpovědnost moudrých, zodpovědnost usmířených.

Dnes přece již člověk onen přirozený boj druhů na svém teritoriu vyhrál! Přesto dál kolem sebe dupe coby malé dítě. Zabíjí, likviduje, dobývá. Relativně tím bohatne, avšak ničí zároveň stabilitu přírodního systému. Příroda ztrácí na pestrosti, člověk tím však také chudne. Vítězství civilizace na bojišti zvaném planeta Země, nad Přírodou zesláblou, vypleněnou – je vítězstvím Pyrrhovým.

Vyzývám proto ke smíru. Spějme ke smíru poučenému, ke smíru silného se slabým, ke smíru umožňujícím oběma stranám žít za klidu zbraní. Ke smíru vzájemné prospěšnosti.

Nevědomý svých činů nelituje, nemůže prohlédnout, pochopit, změnit se. Ke smíru s Přírodou vede tedy jen cesta poznání. Rád bych k tomuto pochopení přispěl svou činností publikační, přednáškovou a výstavní. Třeba to nakonec přivede mne i Vás blíže ke kýžené rovnováze, ke smíru se sebou samými.

Jiří Švábík

 

 

Nástin smíru – již ukončené prezentace :

Pozvánka

Zanechat odpověď

Vyplňte detaily níže nebo klikněte na ikonu pro přihlášení:

Logo WordPress.com

Komentujete pomocí vašeho WordPress.com účtu. Odhlásit /  Změnit )

Google photo

Komentujete pomocí vašeho Google účtu. Odhlásit /  Změnit )

Twitter picture

Komentujete pomocí vašeho Twitter účtu. Odhlásit /  Změnit )

Facebook photo

Komentujete pomocí vašeho Facebook účtu. Odhlásit /  Změnit )

Připojování k %s