O hospodském filosofování

Ač příliš neholduji alkoholu, přesto mám rád hospodu. Tato instituce totiž skýtá přátelské posezení spojené s cennou výměnou informací, tříbení názorů. To věčné „Nemá cenu o tom diskutovat, když to stejně nezměníme!“ v hospodě vůbec neplatí. Naopak! Právě to, co nezměníme, je dobré rozebrat, pochopit, smířit se s tím. U piva se nespěchá, člověk diskusí o mimozemšťanech, o politice, o babách, tříbí myšlenky, dospívá, zraje, moudří. Také se učí formulovat přesně a diskutovat i za ztížených podmínek. A hlavně mlčet, když přihořívá. A to se pak nám, ženatým mužům, doma náramně hodí.

Také se Vám ale již někdy stalo, že jste diskusi nezvládli? Že jste se přistihli, že buď již nejste schopni své myšlenky zformulovat jasně a zřetelně, nebo že druhá strana není Vaše „geniální postřehy“ schopna pochopit a docenit? Že se Vám pak doma honilo hlavou, jak správná argumentace měla znít? Mně se to stává. Doma si pak vše rozmyslím a pak, za týden nebo dva, se zase pustím s vervou do diskuse. A opět narazím na hradbu nepochopení! Trápí mne má věčná neschopnost vyjádřit se rychle, dokud diskutéři věnují svou přelétavou pozornost mým argumentům. On totiž každý chce něco říci, každý ví, jak to je správně, má vyhraněný názor a v podstatě ty druhé skoro nikdy neposlouchá. To ale platí obecně, nejen v hospodě.

Přikazuji si proto opakovaně: „Nebudeš se dnes hádat!, necháš diskusi jen tak plynout!“. On však takový nevyřešený problém, rozkrytá otázka, jsou příliš velkým lákadlem (zvláště po pár dvanáctkách). Jediný způsob, který na mne opravdu zabírá a dovolí mi diskusi nehrotit, je předem si daný problém detailně rozebrat, vyznat se v něm, porozumět a nalézt odpověď či řešení. Pak mne diskuse již nenutí dále se vášnivě hádat, přít, rozčilovat. Právě proto píši toto své Hospodské filosofování. Abych si myšlenky srovnal, argumenty posbíral, pochopil a pak, mohl v klidu u piva zasvěceně diskutovat už jen o babách a mimozemšťanech (na obé jsem asi stejný odborník).

Chápejte tyto mé úvahy jako můj vlastní myšlenkový proces, kdy vlastně ani nechci rozproudit diskusi. Rád bych konkrétní problémy spíše pro sebe jednou provždy vyřešil! Aby přestaly být jablkem sváru. Snad se mi to povede a najdu tak trochu více vnitřního klidu. Také se předem omlouvám, že filosofuji, ač jsem nestudoval filosofickou fakultu, vedu sociologické a ekonomické úvahy, přitom jsem v těchto ohledech nedostatečně vzdělán! Ano, je to troufalost! Chtít prostým selským rozumem poznat skutečnost, porozumět jí. Ale snad to může být i výhodou – přinést analýzu laickou, nezatíženou nánosy předchozích generací.

No, uvidíme…

Seznam článků:

Litanie o morálce, o vině ze zabití
Bajka „O fůře hnoje
A≠F*s
Jak jsme šli sáňkovat
O důchodech a rovnici kontinuity
Charita, mecenášství, sponzorství
Analýza závisti
Jak jsem uvěřil v boha
O vlastenectví Krajníka pižmového

 

Zanechat odpověď

Vyplňte detaily níže nebo klikněte na ikonu pro přihlášení:

Logo WordPress.com

Komentujete pomocí vašeho WordPress.com účtu. Odhlásit /  Změnit )

Google photo

Komentujete pomocí vašeho Google účtu. Odhlásit /  Změnit )

Twitter picture

Komentujete pomocí vašeho Twitter účtu. Odhlásit /  Změnit )

Facebook photo

Komentujete pomocí vašeho Facebook účtu. Odhlásit /  Změnit )

Připojování k %s