O autorovi

V životě člověka mnohé věci nadchnou a pak zase omrzí. Příroda mne ale stále vždy znovu překvapí a zabaví (alespoň zatím). Jsem amatér a své foto příběhy z přírody píši pro sebe a svou rodinu. Já je narcisticky čtu, rodina ne. Tak už to je.

Píši tyto postřehy také pro své známé a přátele. Vím, že někteří z nich musí kvůli mému čerstvému hmyzímu příběhu odběhnout od koncertního klavíru, od zubařského křesla, jiní třeba přeruší práci u počítače, své obchodní jednání, telefonát, nebo přípravu oběda pro svou rodinu. Není dnes již běžné poslouchat toho druhého, zamýšlet se nad slovy a příběhy – většinou jen všichni mluvíme sami o sobě. (I tento Blog je bohužel spíše mým monologem.) Jsem Vám všem, kteří tyto postřehy čtete, opravdu vděčen za Váš čas i zájem. A budu se snažit chovat se ke svému okolí stejně vnímavě.

V mládí jsem byl k lásce k přírodě připostrčen rodinou, následně jsem byl ovlivněn řadou odborných i populárně vědeckých knih. Ať od Lošťáka, od Tomečka, od Žďárka, či od jiných autorů. Snad nejvíce ale tou prostou, od Marcela Safíra s názvem “Hmyz je docela jiný“. Jeho dokumentární fotografie spolu s hledáním nejen krásy přírody, ale i prožitku z poznávání, objevování, chápání vztahů jsou pro mne dodnes vzorem. A pokud se jednou doberu k jeho životní moudrosti…

Škoda, že psát podobné knihy snad dnes už ani nelze. Skoro nikdo by je totiž zřejmě nečetl. Je to asi problém dnešní doby, tedy ona přelétavost, senzace-chtivost, netrpělivost. V poznávání se projevuje snahou o zkratkovitost, glosovitost. Jen si všimněte, jak nás sdělovací prostředky nejprve upoutávají senzačním nadpisem, pak podají velmi krátkou, mnohdy nepřesnou a neúplnou zprávu a rychle na další téma. Tak vypadají běžné zprávy, ale i řada „přírodopisných“ televizních pořadů. Stejně tak povrchní jsou i časopisy, jako např. zdánlivě poučný magazín „21.století“. Jako kompiláty zajímavostí se tvoří už i přírodopisné knihy a filmy. Kusé a roztříštěné informace se rovněž stěhují na web. Sám internetový Blog je zkratkovitým formátem, jenž je jednak produktem tohoto povrchního a přelétavého způsobu informování, ale je snad také nástrojem, kterým se v lidech tento špatný způsob poznávání formuje a utvrzuje. Nemohu s onou zkratkovitostí a povrchností, tímto fenoménem spotřební doby bojovat, ale nechci být ani ten, kdo takto píše. Chci umět jít do detailů, chci zkoumat, dokud nepochopím, nepoznám, nevysvětlím. Z formátu internetového Blogu chci tedy brát jen to kladné, tedy to, že na rozdíl třeba od odborných přírodopisných knih, jej pořád ještě někdo z nás laiků čte.

Můj blog je primárně zamýšlen jako informační stránky o přírodě, kdy se snažím své postřehy a prožitky zachytit formou krátkého dokumentu s fotografickou ilustrací. Nechci jen ukázat fotky, chci opravdu přiblížit nějaký obraz přírody, zauvažovat nad dílčím projevem života, pochopit, zachytit a vysvětlit souvislosti. Snažím se proto, aby i doprovodný text sám byl informačně nosný, fotografie pak mají dokumentovat, zvýšit vypovídací schopnost příběhu, vizuálně zatraktivnit jeho obsah.

Vím o fotografech přírody, ve srovnání se kterými jsem, beze vší skromnosti, jen ryzí amatér. Znám spisovatele, kteří své myšlenky formulují mnohem obratněji. Vím o odbornících v oboru entomologie, kterým mé znalosti sahají ne ani po kolena. Ale vždyť ze stejné lásky k poznávání, z obdivu k přírodě jaký mám já sám – i oni vyrostli. A díky Vám, mým čtenářům, se další vydávají k poznávání krásy přírody, baví se spolu se mnou nad rozmanitostí projevů hmyzí říše.

 Děkuji za přízeň.

P.S.

Ve svých článcích někdy záměrně porušuji pravidla českého pravopisu. Ta jsou však, i podle Ústavu pro jazyk český AV ČR, závazná jen pro základní školy. Pro nás ostatní jsou jen doporučením! „Psaní velkých písmen“, „interpunkce“ a další podobně otravná, komplikovaná, navíc mnohdy zbytečná a nelogická pravidla se dají velmi snadno a účelně zjednodušit (jiné země a jazyky to už dávno udělaly). Pro bližší vysvětlení, obhajobu, zdůvodnění odkazuji na svou stránku Pravidla pravopisu

11 reakcí na O autorovi

 1. Jana Vondráčková napsal:

  To je tak bezvadnej web, má velká poklona, tolik informací tak nenásilnou formou jsem do sebe ještě snad nikdy nevstřebala, poutavá vyprávění a překrásné a unikátní fotografie.!Ono totiž.není problém si na netu pro kohokoliv najít obrázky hmyzu, pokud znáte aspoň název, například,. ale taková vyprávění o jejich životě,přímo dobrodružným dějem doprovázené informace o hmyzu jsem ještě nikde nečetla, a to je na tom to nejlepší! má velká poklona a hold autorovi za způsob podání a nejvíc oceňuji jeho hluboké znalosti.
  Jana Vondráčková,Čelákovice.

 2. Robert napsal:

  Úžasný

 3. EvaM napsal:

  Dobrý den, je vidět, že máte úžasný cit pro přírodu a je obdivuhodné, že ho dokážete reprodukovat a probouzet tak zájem a podobné pocity v ostatních lidech. Vaše stránky mě zaujaly a inspirovaly k nápadu, že by se podobným povídáním daly informovat o světě hmyzu děti na přírodovědném kroužku, který vedu. Moc pěkné. Akorát si neodpustím poznámku, ačkoliv se o tom sám zmiňujete v komentáři, že ta velká písmena v hmyzích názvech, včetně přídavných jmen :), jsou opravdu trnem v oku :))) Ale možná se na to dá časem zvyknout… Pěkný den a hodně radosti z nových objevů!

  • Dobrý den,
   děkuji za chválu a přeji hodně úspěchů ve Vaší práci s dětmi.

   Co se těch velkých písmen týče, rozsáhlé zdůvodnění jsem napsal na své stránce https://svabblog.wordpress.com/pravidla-pravopisu/. Snad to vysvětlení příliš „nekulhá“.

  • Jirka napsal:

   Proč bychom si měli zvykat na pokus o změnu terminologie, která se tak používá od svého vzniku? Je to jen lenost naučit se mateřský jazyk.

   • Dobrý den, na otázku „Proč?“ jsem se pokusil odpovědět zde https://svabblog.wordpress.com/pravidla-pravopisu/. Opravdu jste tuto mou odpověď prostudoval?
    A proč že bychom si měli zvykat na nová pravidla, proč se pokoušet měnit něco zaužívaného? Tu otázku opravdu myslíte vážně? Celé lidské dějiny přece mění něco zaužívaného! A já rozhodně nebudu jen jeden z těch přizvukujících! Chci mít právo na svobodu tvorby! Tvorba je přece hledání, zkoušení, boření, bolestné tápání.
    A „lenost naučit se mateřský jazyk“ je, nezlobte se, podpásový argument. Já zde přece píši česky, používám mateřský jazyk v míře hojné a věřím, že i čitelné. Samozřejmě – také chybuji, někdy jsem nepřesný, občas i nedůsledný, snad si i některé pravidlo trochu ohnu (ne však z lenosti!). Kdo to ale nedělá? Kdo je neomylný? Obviňovat mne z lenosti učit se mateřský jazyk – to je opravdu „silná káva“.

 4. Anonymní napsal:

  Zdravím z jihu,
  hledala jsem jen něco o „červících“ v jablku a nakonec se začetla tak, že se nemohu odtrhnout od dalších příběhů. Nádherné makro fotografie, musely za tím být hodiny trpělivosti. Dnes už půjdu spát ale určitě se na stránky vrátím! Přeji hodně dalších objevů a jsem ráda, že je pro nás ostatní, kterým se nepoštěstili nebo nemáme tolik svaté trpěliviosti pátrat v říši hmyzu, zase sepíšete. S pozdravem Irena V.

 5. Dana napsal:

  Dobrý den pane Jirko,
  Děkuji za Váš krásný výzkum o Lumčících, kteří parazitují na Slunéčku. Jste šikovný a pěkně jste Váš výzkum popsal. Rozuměla jsem tomu i já, nezkušená, neznalá o vývojových stádiích hmyzu. Chci si přečíst Vaše další, určitě zajímavé texty a prohlédnout Vaše dokonalé fotografie. Dana

 6. Rudolf Mentzl napsal:

  Tak sem budu asi chodit častěji. Moc pěkně napsáno, perfektní fotky, co mne zajímá se dozvím. Díky za ten webb.

 7. Vlado napsal:

  Dobrý deň.
  Páči sa mi táto stránka, perfektné foto. Pri článku o žlabatke rúžovej (2012), som zachytil váš interes o liečebných účinkoch tinktury z háliek. Mám s ňou veľmi dobré skúsenosti, hlavne pri dohojovaní rán, odrenín, … Ak by ste mi poslal váš akt. mail, pošlem vám niečo o tejto tinktúre.
  Zdravíčko, tiež amatér Vlado.

 8. Alice napsal:

  Dobrý den, velmi mě zaujaly Vaše fotografie i texty. Omlouvám se, že to píši sem, ale nenašla jsem jiný kontakt. Připravuji hry pro děti v přírodě. Sdělte prosím za jakých podmínek by bylo možné použít Vaše fotografie krajníka pižmového a housenky pro vysvětlení hry na tyto dva zástupce hmyzu. Případně zda bych je také mohla použít při výuce.
  Děkuji.
  Alice Palacká
  učitelka

Zanechat odpověď

Vyplňte detaily níže nebo klikněte na ikonu pro přihlášení:

Logo WordPress.com

Komentujete pomocí vašeho WordPress.com účtu. Odhlásit /  Změnit )

Google photo

Komentujete pomocí vašeho Google účtu. Odhlásit /  Změnit )

Twitter picture

Komentujete pomocí vašeho Twitter účtu. Odhlásit /  Změnit )

Facebook photo

Komentujete pomocí vašeho Facebook účtu. Odhlásit /  Změnit )

Připojování k %s