Hou-ssss-enka 3, Hranostajník osikový

2007 Hošťálková, housenka hranostajník jívaToto je již v pořadí třetí díl z mého miniseriálu o neobyčejných housenkách, využívajících pro svou ochranu hadí mimikry. Zbarvením, tvarem a držením těla napodobují drobné plazy s nechvalnou pověstí a získávají tak imunitu, nebo alespoň neocenitelnou konkurenční výhodu.
Přesto, že mimikry housenek z předchozích dílů jsou velmi přesvědčivé, stále je v tomto směru co vylepšovat. Než jen napodobovat odstrašující plazí vzhled, jeho uhrančivý pohled, bylo by potřeba spíše útočníka, majícího zálusk na tučnou housenku, překvapit imitací hadího chování. Většina hmyzožravců má zrak vycvičen, vedle rozlišování statického obrazu, zejména pro vnímání pohybu potenciální Hmyzí kořisti. A tuto skvělou zbraň, pomáhající ptákům, obratlovcům, ale i dravému Hmyzu odhalit chutné sousto, je třeba obrátit proti nenasytnému predátoru, překvapit jej, oklamat, polekat a zastrašit.

Už jsem ukázal, že jak Můrka Srpokřídlec dubový tak i Lišajové vrbkový a také kyprejový, respektive jejich larvy, prokázaly v této oblasti značnou invenci. Prudkým nakrčením předních článků se z docela obyčejné housenky v mžiku stane malý had, příšera s velkýma očima, hrozivou, otevřenou tlamou, vybavenou dokonce s jedovými zuby. Chybí už jen ono pověstné hadí zasyčení, kmitnutí rozeklaného jazyka.

Dnes Vám představím Motýla, respektive jeho housenku, která je mistrem hadí obrany. Tímto šampiónem je housenka Hranostajníka (Furcula sp.). Larvy těchto nočních Motýlů z čeledi Hřbetozubcovitých (Notodontidae) naleznete, podle příslušnosti k druhu, buď na listech Topolu osiky (Populus tremula L.), Vrby jívy (Salix caprea L.), popřípadě Břízy (Betula sp.). Maskují se vskutku dokonale, jejich zbarvení napodobuje velmi nápaditě strukturu listu s proschlými, zahnědlými skvrnami. Pokud se housenky nepohnou, lehce je přehlédnete.

IMG_2199_2200_thumb

Tento konkrétní jedinec byl nalezen na listu osiky, opatrně jej tedy řadím k druhu Hranostajník osikový (Furcula bifida (Brahm, 1787)). Opatrně proto, že housenku ba i motýla, lze jen obtížně odlišit od příbuzných druhů Hranostajníka březového (Furcula bicuspis (Borkhausen, 1790)) a Hranostajníka jívového (Furcula furcula (Clerck, 1759)).

Na larvě tohoto Motýla ihned zaujme zvláštní vidlička na konci zadečku. Je to přeměněný, silně modifikovaný, první (nebo chcete-li poslední) pár larválních nohou. Velmi připomíná hadí jazyk. Že by konečně některá housenka zvládla ten vrcholný eskamotérský trik? Že by podobně jako Čaroděj ze země Oz chytře podvedla a přelstila nepřítele, tentokrát hadím způsobem?

IMG_2210_thumb3

Neuvěřitelné, opravdu to umí! Stačí se jen přiblížit a housenka reaguje prudkým vysunutím jakýchsi vychlípitelných, ohebných a měkkých tyčinek. Jejich délka dosahuje délky jednotlivých částí pevné vidličky, takže se předstíraný jazyk během okamžiku prodlouží až na svůj dvojnásobek – jakoby jej had právě vystrčil z tlamy. Statická fotografie neumí bohužel zachytit dynamiku celého manévru. Housenka překvapí zejména prudkostí vypuzení těchto tyčinek, jejich ohebností, pružností.

IMG_2211_thumb2

Ohání se jimi divoce nad hlavou. Že je tento klamavý prvek umístěn na špatné straně těla se tedy rázem ukazuje jako nepodstatný detail, který housenka snadno kompenzuje svou pružností. Image nebezpečného hada, kmitajícího vztekle rozeklaným jazykem, je dokonalý.
Je sice němá, přesto jako bych to hadí syčení v duchu slyšel. Harry Potter či Salazar Zmijozel by si s ní jistě dobře popovídali. Já hadí řeč neumím, přesto však vzkazu rozumím dobře : „Jsssssem zzzzlá houssssenka zzzzzlý had a nedáššššš-li mi pokoj, koussssnu tě!”

IMG_2212_thumb3

Ti z Vás, kteří četli můj článek o primárním pohybovém aparátu housenek, tedy o jejich hydrostatickém skeletonu, již také jistě tuší, že právě tato technika je i principem funkce vysunutelných tyčinek či rourek. To přetlak krve v dutých vláknech umožňuje zpevnit a pak následně ohýbat, kmitat.

Larva je pozoruhodná také svou morfologií. Neuvěřitelně silné čtyři páry panožek ji udrží na listu i za silného větru.

IMG_2517_thumb5

Na hlavě má jakési spánkové hrbolky. Jejich význam mi ale zatím uniká. Snad slouží k vylučování nějakých feremonů, možná jsou ale jednoduše jen na okrasu.

IMG_2524_thumb3

Poslední instar již velkou ochotu ke strašení hadími mimikrami nejeví.

IMG_2606_thumb3

Obrana je více méně pasivní. Snad Vás trochu odradí nahrbením těla, vzniklým zatažením hlavy a předních článků, to je tak ale vše – lenoch líný! Nu, brzy se bude kuklit, tak asi proto.

IMG_2611_thumb5

Počkal jsem si u této housenky na dospělce.

IMG_2846_thumb3

Pro někoho nevzhledná můra. Bližší pohled již ale odhalí nevšední krásu motýla.

IMG_2850_thumb5

Chlupatý krasavec, jehož zbarvení až nápadně připomíná hermelínový kožich biskupů, šlechticů a králů. Možná bych teď měl vysvětlit samotný původ slova hermelín. Podle Petry Janošíkové je název Hranostajník odvozen od německého slova Hermelin, tedy od Lasice hranostaj (Mustela erminea Linnaeues, 1758), jejíž bělostnou kožešinu s černými tečkami si tak oblíbili vznešení tohoto světa.

IMG_2851_thumb3

Motýl létá večer nebo v noci a pravděpodobně jej vůbec nezahlédnete (tedy pokud nepřiletí přilákán světlem Vašeho okna). Jestli jej neznáte – nevadí, já chtěl upozornit zejména na onen výjimečný hadí projev jeho housenky.
A pokud jste stále přesvědčeni, že napodobování hadího vzhledu a chování není cílené, přečtěte si prosím navazující článek (publikovaný téměř současně s tímto) o housence příbuzného druhu, jenž hadí mimikry posunul ještě o kousek dál, tedy o Hranostajníku vrbovém. Až pak bude obraz o hadích schopnostech Hranostajníků úplný.

Galerie fotografií

Jiří Švábík se představuje:

V životě člověka mnohé věci nadchnou a pak zase omrzí. Příroda mne ale stále vždy znovu překvapí a zabaví (alespoň zatím). Jsem amatér a své foto příběhy z přírody píši pro sebe a svou rodinu. Já je narcisticky čtu, rodina ne. Tak už to je.
Příspěvek byl publikován v rubrice Defensivní chování, Lepidoptera (Motýli), Mimikry. Můžete si uložit jeho odkaz mezi své oblíbené záložky.

Zanechat odpověď

Vyplňte detaily níže nebo klikněte na ikonu pro přihlášení:

Logo WordPress.com

Komentujete pomocí vašeho WordPress.com účtu. Odhlásit /  Změnit )

Google photo

Komentujete pomocí vašeho Google účtu. Odhlásit /  Změnit )

Twitter picture

Komentujete pomocí vašeho Twitter účtu. Odhlásit /  Změnit )

Facebook photo

Komentujete pomocí vašeho Facebook účtu. Odhlásit /  Změnit )

Připojování k %s