Kopulace 2, Svatební dar Kroužilek

2007 Palava, KrouzilkyZe všech biotopů je mi nejmilejší ten lesní. Je tam klid, příjemné vlhko a šero. Díky stínu stromů je i podrost mnohdy chudší na kvetoucí trávy a má alergie mne takto přestává na chvíli trápit. Nejvíce Hmyzu létá v korunách stromů, tam, kde se člověk bohužel snadno nedostane. I stinný les a jeho spodní patro má ovšem své obyvatele. Zejména na prostranstvích, jakými jsou cesty, pěšinky a hlavně jejich okraje, se Hmyzí obyvatelé lesa snaží nalézt vhodnou rostlinu k snědku, ulovit kořist, nebo sehnat vhodného partnera. Často se tam člověk setká s roji všelikého Hmyzu, zejména rozličných Much, zástupců – Dvoukřídlých (Diptera). Člověk jim někdy ani není hoden pozornosti jinak, než jako pouhý orientační bod. Mnohokrát se tak za mnou táhla hejna různé havěti, vděčná za to, že jim poskytnu na chvíli středobod, kolem kterého lze se točit a vířit ve svatebním roji. Neznalý by třeba i zpanikařil, jsa obklopen třeba mračnem neškodných Pakomárů kouřových (Chironomus plumosus (Linnaeus, 1758)).

Na takových stinných lesních místech, někdy i poblíž vodních ploch, se potkávám s Kroužilkami běžnými (Empis tessellata Fabricius, 1794). Kroužilky (Emphididae) [NCSU, NADS] jsou drobné až středně velké mouchy.

Kroužilka běžná (Empis tessellata Fabricius, 1794)

Jsou schopny rychlého letu, ale většinou jsou k vidění jak pomalým, váhavým letem, s nohama nataženýma do stran manévrují a krouží nad nějakým paloučkem. Na jejich morfologii je pozoruhodných hned několik věcí. Ihned zaujme malá hlava, na které jsou obrovské oči a krátká tykadla. Podobně jako třeba Roupcovití (Asilidae), se kterými patří k podřádu Krátkorohých (Brachycera), loví totiž svou kořist, drobné mouchy i jiný Hmyz, přímo za letu. A k tomu se velmi přesné oči výborné hodí. Také silná hruď a štíhlé tělo napovídají, že se jedná o výborné letce.

Zajímavá jsou na Kroužilce i drobná očka na temeni hlavy. Podobná vídáme spíše u Vážek (Odonata) nebo Blanokřídlých (Hymenoptera), tedy Vos, Včel a podobně.

Kroužilka běžná (Empis tessellata Fabricius, 1794)

Nohy Kroužilek jsou extrémně dlouhé, zřejmě k zachycení se na listu, nebo i ulovení kořisti. Podobně jako třeba Kudlanka nábožná (Mantis religiosa (Linnaeus, 1758)), používá i Kroužilka svých obrvených nohou jako loveckých zbraní. Prostě jimi kořist sevře a nepustí. Pak je zřejmá i užitečnost silného a předlouhého sosáku, jenž někdy délkou přesahuje i 5x průměr hlavy. Kroužilky sosákem ze své kořisti vysávají tělní šťávy a takový dlouhý nástroj se náramně hodí k vysávání kořisti ještě živé, jen nohama přidržené. Kroužilkám se v anglicky mluvících zemích říká, podle jejich sosáku, „Dagger Fly“ (Moucha s dýkou). Podle tohoto extrémního sosáku lze Kroužilku kdykoliv celkem spolehlivě poznat.

Kroužilka běžná (Empis tessellata Fabricius, 1794)

A už se dostávám k tomu, proč jsem zařadil Kroužilky do série článků o Kopulaci Hmyzu. Jejich dospělci jsou totiž výjimeční hned v několika ohledech. Zjednodušeně se dá říci, že samice Kroužilkovitých se o nalákání samců snaží stejně, jako to činí ty u lidí. Nepoužívají sice plastické operace, účesy, make up nebo různé barevné oblečení. Zato jsou vybaveny kartáčky a chloupky na nohou (zvětšujícími jejich objem), rozšířenými a barevnými křídly, reflexní barvou těla i zduřeninami a vychlípeninami na zadečku. To vše jsou velmi účinné zbraně pro získání pozornosti nápadníků. Samci Kroužilkovitých nezůstávají v lákání opačného pohlaví za samicemi pozadu. Jsou mistry v tvaru, velikosti a různorodosti penisu (aedeagu) [Morphology]. Opravdu variabilita genitálních orgánů samců je neuvěřitelná. A to i u našich běžných druhů. Někdy je při pohledu na kopulující pár (viz níže) s podivem, jak u tak složitých kopulačních orgánů přijdou na to, kam co vlastně patří.

Kroužilka běžná (Empis tessellata Fabricius, 1794)

Schválně jsem doposud zatajil alternativní anglické jméno Kroužilkovitých. Druhům nadčeledi Kroužilkovitých (Empidoidea) se také velmi často v angličtině říká „Dance Fly“ nebo v němčině „Tanzfliege“ (i když dnes se tyto názvy spíše než pro Empididae používají pro příbuzné Hybotidae). Všechny tyto názvy, včetně toho českého, napovídají, že jejich zásnubní rituální tanec je něco výjimečného. A opravdu je. Mnohé druhy Kroužilkovitých totiž používají pro získání partnera kromě svého nápadného vzhledu ještě něco rafinovanějšího. Samci přinesou samici Svatební dar. Koupí si její lásku chutnou kořistí. Samec nejprve Mouchu (někdy i stejně velkou jako je sám) chytí a pak s tímto nabízeným darem pomalu poletuje, ve snaze najít partnerku, na vhodném prostranství. Pokud se samici on i jeho kořist zalíbí, je „ruka v rukávě“. Samotná kopulace začíná už za letu, pár přistane až ve chvíli, kdy je samec letem unaven. Následující foto ukazuje šťastný pár během páření na listu. Už je tedy po svatbě, svatební dar byl předán a svatební noc potrvá právě tak dlouho, jak dlouho potrvá samici vysát přinesenou kořist. Dle lidských měřítek je od samice poměrně necitlivé, alespoň nepředstírat, že ji to se samečkem baví. Tak okatě se zabývat něčím jiným když on se snaží a snaží! Ale samci Kroužilek to mají právě takto rádi – hlavně, že sebou samice necuká.

Kroužilka běžná (Empis tessellata Fabricius, 1794)

Teď už je navíc jasné, k čemu že jsou ty předlouhé nohy také užitečné! Samec se předníma drží na listu, prostředníma svírá samici a zadníma přidržuje kořist. A ještě zvládá se samičkou kopulovat. Šikovný milovník.

Někdy se také pro Kroužilky používá anglické jméno „Balloon Fly“. Je to proto, že se u některých druhů (např. Hilara maura (Fabricius, 1776)) vyvinul způsob, jak samici uspokojit a zabavit na delší dobu a to laciným trikem. Namísto kořisti se jí předloží jen šidítko, jakási napodobenina kořisti, umně zhotovená samečkem z hedvábného vlákna. Létající sameček pak s takovým lesklým předmětem vypadá jako malý lesklý balón. A samička, jež si ho zvolí, si má po dobu kopulace s čím hrát – aspoň se nenudí. Samci jiných Kroužilek jako dar samici přináší jen zrnka písku, nebo úlomky rostlin. Jsou i případy, kdy se zase samečkovy nohy vývojem přeměnily, chodidla rozšířila a způsob držení nohou za letu změnil tak, aby to vypadalo právě, jako když nese drobnou, nohatou Mouchu jako dar samici. Zjevně pro některé samice Kroužilek je i takový dar – nedar dostatečným symbolem, pro který jim stojí za to obětovat svou „poctivost“.

Naše Kroužilka běžná zatím patří do staré školy. Pěkně pořádnou kořist jako svatební dar – jinak nic nebude! Žádné reklamní poutače a náhražky u ní nezabírají. Nebo že by jen samci naší Kroužilky běžné nebyli dostatečně kreativní?

Kroužilka běžná (Empis tessellata Fabricius, 1794)

I naše lidské samičky uznávají dárky jako znak, že nám nejsou lhostejné. Velké dary nevěstě před svatbou schvaluje a doporučuje jak Korán, tak i Bible. Podobné zvyklosti najdeme snad ve všech lidských společenstvích [svatební rituály]. Dary jsou většinou, podobně jako u našich Kroužilek, hmotné podoby, ale mohou mít i pouze symbolickou hodnotu. Ženu přece také často obdarováváme zásnubním, při sňatku i svatebním prstenem a občas dokonce i něčím tak veskrze nepraktickým, jako je třeba kytice květů. Podobnost s lesklým a zbytečným, hedvábným balíčkem některých Kroužilek zde asi není jen náhodná. Řada pevných vztahů mezi lidskými partnery začala také obyčejným pozváním na večeři. Pro některá náboženství je opačně darem muži od ženy její panenství, podle takových učení žena takto dává to nejcennější co má [Proč Bůh zakazuje sex před svatbou]. Všechno to obdarovávání, před i po svatbě má, podobně jako u Kroužilek, něco naznačit, pomoci partnerce rozhodnout se právě pro nás jako Otce svých budoucích potomků. Nebo třeba jen utužit vzájemný partnerský vztah.

Svatební dary Kroužilek jsou přece jen něco, co se u členovců často nevidí. Morálka lidí se na Hmyz nevztahuje. Ale ani obecné mravní pravidlo vzájemné prospěšnosti není Kroužilkami a jejich svatebními rituály porušováno. Chování samic Kroužilek nelze považovat za prostituci. Neberou přece odměnu jen za sex. Pro partnera se na základě daru rozhodnou a plně se mu oddají. Kroužilkám (i lidem) to zjevně vyhovuje. Takže, proč ne?

Asi dnes své ženě přinesu drobný dárek.

Galerie fotografií

Jiří Švábík se představuje:

V životě člověka mnohé věci nadchnou a pak zase omrzí. Příroda mne ale stále vždy znovu překvapí a zabaví (alespoň zatím). Jsem amatér a své foto příběhy z přírody píši pro sebe a svou rodinu. Já je narcisticky čtu, rodina ne. Tak už to je.
Příspěvek byl publikován v rubrice Diptera (Dvoukřídlí), Rozmnožování. Můžete si uložit jeho odkaz mezi své oblíbené záložky.

Zanechat odpověď

Vyplňte detaily níže nebo klikněte na ikonu pro přihlášení:

Logo WordPress.com

Komentujete pomocí vašeho WordPress.com účtu. Odhlásit /  Změnit )

Google photo

Komentujete pomocí vašeho Google účtu. Odhlásit /  Změnit )

Twitter picture

Komentujete pomocí vašeho Twitter účtu. Odhlásit /  Změnit )

Facebook photo

Komentujete pomocí vašeho Facebook účtu. Odhlásit /  Změnit )

Připojování k %s