Včela a Kakost

Hmyz je obecně považován za nejlepšího opylovače stromů i květin. Vždyť právě kvůli jeho schopnosti přenášet, byť mimoděk, pyl z jedné rostliny na druhou, vytvořily rostliny květy a lákají jej barvou, chutí a vůní. Hmyz se za staletí tomuto faktu přizpůsobil a naučil se brát i dávat. Že někteří jen berou a neposkytují protislužbu – opylení – je známo.

Mnozí se mnohdy neregulérně prokousávají květem, namísto toho aby jej navštívili dveřmi. Že na tuto hru přistupuje i Včela medonosná (Apis mellifera Linnaeus, 1758), onen symbol pracovitosti, je už překvapivé. Ovšem asi jen chytře využívá poskytnuté výhody.

Takovou výhodu Včelám zřejmě dává i u nás běžná luční rostlina Kakost luční (Geranium pratense L.). Pozoroval jsem jedno odpoledne Včely sbírající nektar na květech Kakostu.

Apis melifera (Včela medonosná) na Geranium sylvaticum (Kakost luční)

Ihned mne zaujalo, že nenalétávají na květ přímo, ale naopak vždy ze zadní strany. Včely vždy usedly na květ, analyzovaly tykadly kde začít.

IMG_9494

Pak ihned začaly sát nektar. Každá obešla květ vždy jen jednou dokola, opakovaně se sosákem protáhla mezi okvětními plátky, nasála nektar z úžlabí květu. Pak honem na další květ. A zase zadními vrátky!

Apis melifera (Včela medonosná) na Geranium sylvaticum (Kakost luční)

Květy Kakostu byly v různém stádiu kvetení, některé s prašníky uzavřenými, jiné v plném květu – připravené na Hmyzího návštěvníka vrhnout dávku pylu. A vše vniveč. Kde je nějaká reciproční služba? Pro rostlinu je jistě nevýhodné být takto zneužívána! Hledal jsem, zda na rostlinu nenaletuje jiný, vhodnější, třeba menší a tím i lehčí opylovač. Nezjistil jsem ovšem žádného. Dodnes přemýšlím, zda Kakost čeká třeba na vhodnou dobu, teplotu, stín, vlhkost. Ale proč potom mrhá nektarem pro Včely – marnotratník!?

Nebo že by ty Včely z okolí na Kakost prostě vyzrály?

Galerie fotografií

Jiří Švábík se představuje:

V životě člověka mnohé věci nadchnou a pak zase omrzí. Příroda mne ale stále vždy znovu překvapí a zabaví (alespoň zatím). Jsem amatér a své foto příběhy z přírody píši pro sebe a svou rodinu. Já je narcisticky čtu, rodina ne. Tak už to je.
Příspěvek byl publikován v rubrice Uncategorized. Můžete si uložit jeho odkaz mezi své oblíbené záložky.

Jedna reakce na Včela a Kakost

  1. zarox21 napsal:

    Moc zajímavé články a pěkné fotografie. To chce asi hodně trpělivosti …

Zanechat odpověď

Vyplňte detaily níže nebo klikněte na ikonu pro přihlášení:

Logo WordPress.com

Komentujete pomocí vašeho WordPress.com účtu. Odhlásit /  Změnit )

Google photo

Komentujete pomocí vašeho Google účtu. Odhlásit /  Změnit )

Twitter picture

Komentujete pomocí vašeho Twitter účtu. Odhlásit /  Změnit )

Facebook photo

Komentujete pomocí vašeho Facebook účtu. Odhlásit /  Změnit )

Připojování k %s